Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Luźne lekcje z naukowcami- poznajemy i eksperymentujemy”

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: Luźne lekcje z naukowcami”, które będą realizowane podczas zajęć świetlicowych.

Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy zdobędą wiedzę na temat znanych naukowców oraz zdobędą nowe doświadczenia, a także rozwiną zainteresowania dotyczące nauki oraz eksperymentowania.

Projekt jest zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024 „Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Projekt rozpoczął się w październiku 2023 roku, a zakończy w maju 2024 roku i obejmuje zapoznanie się z historią ośmiu naukowców oraz wykonaniem ośmiu eksperymentów. Na pierwszy ogień wzięliśmy Marię Curie Skłodowską.

Zadania projektowe będą realizowane w formie warsztatowej, luźnej lekcji opartej na wzajemnym szacunku i budowaniu relacji z uczniami. Uczniowie będą zaś mieli możliwość doświadczania oraz samodzielnego wykonywania wszystkich eksperymentów.

Świat Brzechwolandii

12 października dzieci z grupy „Pszczółki ” i „ Żabki” wybrały się na przedstawienie pt. „Brzechwolandia”. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do poznania wierszy Jana Brzechwy.
Dzięki wizycie w niezwykłej krainie zwanej „Brzechwolandią”, dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Postacie z wierszy przypomniały o właściwym zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

Gminne rozgrywki sportowe w futsalu

12 października nasza szkoła była gospodarzem gminnych rozgrywek sportowych w futsalu klas 7 i 8. Gościliśmy szkołę z Mechnicy. Nasi goście wygrali to spotkanie i właśnie oni będą reprezentować naszą gminę w mistrzostwach powiatu. Gratulujemy zwycięzcom, a naszym uczniom sportowej walki i nowych doświadczeń. Zagrali dla nas: Paweł Gola, Armin Cebula, Bartosz Skiba, Kamil Kukiełka, Oliwer Bachniak i Filip Walczyk. Zdjęcia możecie obejrzeć TUTAJ

Trzymaj Formę – Hobby Horse

Nasza szkoła chwilę temu przystąpiła do programu Trzymaj Formę, a już w jego ramach przeprowadziliśmy pierwszą akcję. Na pierwszy ogień poszła, raczkująca w naszym kraju nowa dyscyplina sportowa Hobby Horse. Uczniowie klasy 3,6 i 7 mieli okazję dowiedzieć się czym jest ten sport, a także spróbować swoich sił na parkurze. Jak sobie radzili? Sprawdźcie TUTAJ.

Hobby Horse może kojarzyć się wyłącznie z zabawą, ale to pełnoprawna dyscyplina z zawodami, punktacją, zasadami i ambicjami olimpijskimi.

Hobby horse – czym jest?

Hobby Horsing polega na odzwierciedleniu zawodów jeździeckich. Uczestnicy „jeżdżą” na kukiełkach przypominających głowę konia.

– Jeśli są skoki, to zazwyczaj się ścigają. Jeśli jest ujeżdżenie, to wykonują różnego typu figury. Dyscyplina powstała w Finlandii. W Skandynawii jest to bardzo popularny sport od 2011 roku. Małe dzieci często spędzają czas z rodzicami, którzy jeżdżą konną i same chciałby mieć konia. Gdzieś tam te maskotki zaczęły się pojawiać i te kukiełki na koniach są coraz bardziej popularne. Uprawianie tej dyscypliny z jednej strony sprawia dużą frajdę, a z drugiej uczy, jak opiekować się zwierzęciem. – Mimo że jest to kukiełka, dzieci czyszczą konie, zaplatają warkocze i miło spędzają czas

Historia Hobby Horse

To rozrywka znana od średniowiecza. Jeźdźców dosiadających te koniki na patyku można zobaczyć na XVI wiecznych rycinach sztuki niemieckiej i hiszpańskiej, czy znaleźć o nich wzmianki w XVIII wiecznej literaturze anglo-irlandzkiej. Ogromną rolę odgrywają do dziś w tradycjach ludowych zachodniej Europy.

Obecnie zabawka wygląda dużo profesjonalniej.

Hobby Horse pierwszy ale na pewno nie ostatni raz goszczą w naszej szkole. Wypatrujcie nowych informacji.

Karma dla zwierząt

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Kędzierzynie-Koźlu, przyniesione rzeczy zostawić można na parterze szkoły w wyznaczonym miejscu, ponadto w najbliższy wtorek będą u nas w szkole gościć przedstawiciele schroniska i będzie również możliwość wsparcia finansowego, z góry dziękuję za okazane wsparcie i pomoc

PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

We wrześniu, po ponad dwuletniej przerwie , ruszyło Szkolne Koło Caritas . w tym roku szkolnym dniem naszych spotkań będzie poniedziałek. Pierwszym naszym zadaniem było wykonanie zaproszeń. Dziewczyny z klasy piątej i szóstej poradziły sobie rewelacyjnie. Druga grupa , z klasy czwartej, przygotowywała plakaty dotyczące zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska.

SZKOLNY KONKURS RÓŻAŃCOWY

Przez cały wrzesień uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej mieli możliwość wykonania z dowolnych materiałów i dowolną techniką różańca. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w doborze materiałów. Znalazły się różańce wykonane z koralików, makaronu, orzechów, rodzynków, pianko liny, pomponów i wielu innych. Jurorom trudno było wskazać miejsca, w związku z tym nagrodzono wszystkich uczestników. Różańce z dniem pierwszego października zostały przeniesione do kościoła parafialnego w Długomiłowicach. Będzie można je tam podziwiać do końca miesiąca.