Spotkanie z dietetykiem

O tym, że zawartość naszego talerza ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i życie nikogo przekonywać już chyba dzisiaj nie trzeba. Jak jednak zasady zdrowego żywienia stosować w praktyce, by było nie tylko zdrowo ale  i smacznie? Przed świętami odwiedziła nasza szkołę p. Joanna Józefowicz-Bryja, dietetyk kliniczny, która w bardzo przystępny i ciekawy sposób nie tylko przekazała uczniom solidną dawkę wiedzy, ale pokazała jak zastosować ją w praktyce. Uczniowie szykowali zdrowe koktajle i sałatki. w Menu królował szpinak, oliwki, bukiet sałat, orzechy i płatki owsiane a więc produkty, po które dobrowolnie młodzież rzadko sięga, a jednak przygotowane potrawy okazały się prawdziwym przysmakiem. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach projektu: Trzymaj Formę. 

Odkrywajmy Sportowe Talenty – testy sprawnościowe w szkołach

Szczegóły w linku poniżej

https://www.gov.pl/web/edukacja/odkrywajmy-sportowe-talenty–testy-sprawnosciowe-w-szkolach

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia, podczas których wykonywane są specjalne zestawy ćwiczeń. Taka aktywność ma na celu zarówno profilaktykę, jak i korekcję wad postawy. Prowadzi do zwiększenia siły mięśniowej oraz wydolności organizmu. Jej celem jest również kształtowanie u dziecka nawyku prawidłowej postawy.

Jest formą terapii, która może pomóc dzieciom i młodzieży skorygować brak równowagi mięśniowej i rozwinąć wzorzec prawidłowej postawy. Może również pomóc w urazach, takich jak zwichnięcia, naciągnięcia mięśni, problemy ze stawami i bólem pleców.

 Do najczęstszych wad postawy należą: -plecy okrągłe, -plecy wklęsłe, -plecy wklęsło-okrągłe, -plecy płaskie, -boczne skrzywienia kręgosłupa-skoliozy, -wady statyczne kończyn dolnych.

Dzisiaj proponujemy zastaw ćwiczeń do samodzielnego spróbowania w domu na korekcję pleców okrągłych. Zachęcamy rodziców do ćwiczenia razem z dziećmi.

Co sprzyja powstawaniu wad postawy? 

Obecnie mamy do czynienia ze znacznie mniej aktywną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci niż kiedyś. Siedzący tryb życia, częste przebywanie w nieprawidłowych pozycjach podczas odrabiania lekcji, w trakcie zabaw, noszenie zbyt ciężkiego tornistra czy źle dobrane obuwie to kolejne czynniki mogące sprzyjać występowaniu wad postawy. Wśród innych przyczyn można wymienić także wrodzone schorzenia i wady kręgosłupa, dysplazję stawów biodrowych, urazy, choroby neurologiczne i wady wzroku. 

Plecy okrągłe

Kifoza posiadająca prawidłową wartość jest fizjologią. Dopiero jej spłaszczenie lub pogłębienie rodzi problem, dochodzi wówczas do powstania kifozy patologicznej (pod postacią hyperkifozy piersiowej lub kifozy lędźwiowej). Podstawową formą leczenie pleców okrągłych jest fizjoterapia. Pogłębiona kifoza jest charakterystyczna dla osób, które cierpią na chorobę Scheuermanna. Dziś dla Was kolejna porcja ćwiczeń do samodzielnej pracy w domu. Pamiętajcie, że ćwiczyć mogą wszyscy, bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania

Trzymaj Formę