Trzymaj Formę

Za nami kolejna odsłona programu Trzymaj Formę. Tym razem naszą szkołę odwiedził pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu, p. Iwona Krasińska.

„Czym jest uzależnienie?”, Dlaczego młodzi ludzie szybciej uzależniają się niż dorośli?”, ” Jakie są negatywne skutki uzależnienia od papierosów, w tym e-papierosów?” Na te i inne pytania mogli usłyszeć odpowiedź uczniowie klas 5,6, i 7, którzy wzięli udział w warsztatach. Poza uzależnieniami była mowa o napojach energetycznych oraz ich wpływu na organizm, który, jak się zapewne domyślacie, w dużej mierze jest negatywny. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się jaka jest różnica między energetykami, a napojami izotonicznymi, a także, gdzie szukać pomocy dla siebie i swoich bliskich w kwestii uzależnień.

Luźne lekcje z naukowcami

Dzieci uczęszczające na świetlicę mają okazję poszerzać swoją wiedzę na temat różnych wybitnych ludzi i ich wynalazków w ramach projektu: Luźne lekcje z naukowcami. W listopadzie tematem przewodnim jest papier oraz jego wynalazca Cai Lun. O tym jak powstaje papier, jakie są jego rodzaje i do czego możemy go wykorzystać już wiemy. Teraz przyszła kolej na zajęcia praktyczne. Robić papieru nie będziemy, ale papierowe figurki zwierzątek już tak. Sztuka łamania papieru nazywa się origami i pochodzi podobnie jak wynalazca papieru, z Chin. Oryginalne origami nie pozwala na użycie kleju oraz nożyczek, a większość figurek powstaje z kwadratowej kartki papieru. Na zajęciach dzieciom udało się zrobić pieska i liska, a odważniejsi zmierzyli się z sową, żabą i żółwiem. Papierowe zoo za nami, w planach mamy jeszcze środki transportu: łódki i samoloty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych prac.