105 rocznica odzyskania niepodległości

Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy VII zaprezentowali krótkie pantomimiczne przedstawienie teatralne. Poszczególne sceny uzupełnianie były wspomnieniami bohaterów tamtych czasów i muzyką patriotyczną.

Świętomarciński zwyczaj

Jak co roku o tej porze, na szkolnym korytarzu zapachniało pysznymi rogalami świętomarcińskimi, które uczniowie mogli kupić i wesprzeć tym Samorząd Uczniowski.
Dziękujemy rodzicom, którzy upiekli i dostarczyli pyszne rogale do szkoły.

Wizyta pań z Klubu Seniora Długomiłowice w naszym przedszkolu.

W czwartkowe przedpołudnie gościliśmy panie działające w Klubie Seniora, celem wizyty było zapoznanie dzieci z regionalizmem naszej wioski. Panie zaprezentowały strój śląski charakterystyczny dla naszego regionu, omawiając wszystkie jego części i nazywając ( Kleiderrock- spódnica, zapaska- fartuszek, kabotek- bluzka). Opowiadały również legendy charakteryzujące wioskę m.in. „Legenda o wisielcu”, „Legenda o księżniczce Szarlotte czy o pociągu widmo. Przedszkolaki z uwagą słuchały legend, niektóre z nich znane były dzieciom. Na zakończenie tej owocnej wizyty dzieci otrzymały uszytą z materiału lalkę. Nasi seniorzy pokazali, że są młodzi duchem, radośni, weseli, życzliwi, lubią aktywnie spędzać czas. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści, wzmacniając więzi w społeczności lokalnej, a przede wszystkim dając radość obu stronom. Dzieci i panie serdecznie dziękowały za wspólne spotkanie gromkimi brawami.

Punktem kulminacyjnym w tego dnia było samodzielne zrobienie zupy wodzionki, która jest naszą główną potrawą regionalną. Przedszkolaki z zaangażowaniem skubały chleb, dodawały masło, przyprawy, następnie została zalana została gorącą wodą. Po takim przygotowaniu, przystąpiły do konsumpcji. Oprócz zupy wychowawczynie grup przedszkolnym przygotowały jeszcze inne potrawy regionalne do degustacji m.in. kluski śląskie, pierogi, kartofelsalad, sztruclę makową, chleb ze smalcem, bigos. Wszystkie te potrawy dzieci miały możliwość popróbować. Jak zauważono bardzo im smakowały. Dzień upłynął w miłej i smakowitej atmosferze.

Świętomarciński zwyczaj ????

Dziękujemy rodzicom, którzy upiekli i dostarczyli pyszne rogale do szkoły.