Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.

Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką polonistek, Anety Górskiej i Aliny Buchty, przygotowali krótki apel inaugurujący dwa tygodnie wyzwań z językiem ojczystym. W tym czasie uczniowie przygotują językowe tablice z przysłowiami, frazeologizmami, etymologią imion i nazwisk, ortografią oraz gwarą śląską. Odbędzie się konkurs kaligrafii, a zwieńczeniem będzie klasowy turniej o tytuł „Mistrzów języka polskiego”.

Apel był także okazją podsumowania czytelnictwa w I półroczu. Zwyciężczynią rankingu czytelniczego została Eliza Krybus z kl. 6, a wyróżnienia przyznano Oliwii Twardzik z kl. 5 i Esterze Kowalskiej z kl. 2. Dziewczyny otrzymały z rąk dyr. Magdaleny Pawlik oraz Anety Górskiej pamiątkowe dyplomy oraz książki.