15.09.2022 Dzień pełen wrażeń….

Dnia 15 września najmłodsze przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli The Dot Day. Jest to dzień budowania wiary we własne możliwości i rozwijania kreatywności. Dziełem takiej twórczości były zabawy z kropką do muzyki, wykonanie przez dzieci portretu oraz wspólnego drzewa z kolorowych kropek. Nie zabrakło również zabaw i tańców przy piosence „The Dot”. Podczas gdy Smerfy obchodziły ten nietypowy dzień nasze dwie starsze grupy wraz z klasą 8 wybrały się na wycieczkę do Chorzowa, aby poznać dwa atrakcyjne miejsca: Planetarium Śląskie oraz ogród zoologiczny. Młodsze dzieci obejrzały projekcję seansu pt.: „Kometa nad Szwajcarską Doliną” wyprodukowanego w Planetarium Śląskim. W podróży w stronę tytułowej komety towarzyszył dzieciom Mikołaj, który opowiedział pasażerom Planetarium o gwiazdozbiorach, planetach i innych ciałach niebieskich. Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w zajęciach badawczych, oglądając interesującą wystawę „Struktura Wszechświata”, poznali sposoby wyznaczania odległości i pomiarów, które pomogły uzmysłowić, jak niewielką cząstką kosmosu jest nasza planeta. Integralną częścią planetarium jest obserwatorium, w którym znajduje się jeden z największych teleskopów, umożliwiający powiększenie oglądanego obiektu nawet 750 razy. Na dziedzińcu znajduje się spory zegar słoneczny, który stanowi dla dzieci zachętę, aby zrozumieć zasady jego działania. Kolejnym etapem wycieczki był chorzowski ogród zoologiczny. Wiadomo, że jest to miejsce, w którym można obejrzeć egzotyczne gatunki zwierząt. Ale misją współczesnych ogrodów jest przede wszystkim ochrona ginących gatunków, takich jak pantera śnieżna, wilk grzywiasty czy tygrys amurski. Przedszkolakom najbardziej spodobały się pingwiny Humboldta, a także małpiatki : miko czarny i gibon czapnik, który przywitał dzieci specjalnym okrzykiem, wzbudzając tym powszechną wesołość. Mamy nadzieję, że wyjazd poza teściami edukacyjnymi przysporzył naszym wychowankom także wiele pozytywnych doznań.